Hacettepe Üniversitesi :: Ankara Devlet Konservatuvarı :: English


Saygıdeğer Okuyucular, 

Macar ve Türk halkını binlerce bağın birbirine bağladığının Türkiye’de giderek daha fazla kişinin farkında olması her Macar için büyük mutluluktur. Tarihi, ekonomik ve kültürel ilişkilerimiz arasında halk müziklerimizin ilişkisi öne çıkmaktadır. Bunu ilk fark edenlerden biri, o zamanlar artık dünyaca ünlü bir bestekâr ve araştırmacı olarak 1936 yılında Türkiye’nin küçük köylerinde Türk ve Macar türküleri arasındaki benzerliği bizzat etüt etmeye karar vermiş olan Béla Bartók’tur. Bartók gezisi sırasında, daha sonra kendisi de ünlü bir bestekâr olan Ahmet Adnan Saygun ile sıkı bir dostluk kurmuştur. Osmaniye’deki Béla Bartók Daimi Sergi Salonu’nu giderek daha fazla sayıda ziyaretçinin gezmesi onur vericidir. 

Bartók’un ölümününün 70. yıldönümünde Avrupa’nın en büyük ve en önemli anma programının Ankara’daki Bartók Festivali olması büyük gurur kaynağıdır. Fevkalade sanatçılar, mükemmel müzikologlar ve ilginç sergiler bizimle birlikte kültürü kutlamak isteyenleri bekliyor. 

Hacettepe Üniversitesi, 2011 yılı Liszt Festivali sonrasında müzik kültürü için fedakârlıkta bulunmaya ve yapmaya hazır olduğunu yeniden kanıtlamaktadır. Hacettepe Üniversitesi ile işbirliği imkânı bizim için büyük kolaylık ifade etti, zira temsilcileri ile böylesine geniş çerçeveli bir etkinliği ilk defa düzenlemiyoruz ve onlara duyduğumuz itimad tamdır. 

Böyle bir programı derlemek inanılmaz zor, bundan dolayı Festivalin başarısı için zamanlarını esirgemeden herşeyi yapan tüm tertip ekibi özel saygıyı hak etmektedir. Hem Béla Bartók’a benzer halk müziği derlemesine bağlı, hem de tertipçilere benzeyen günümüz kültürel programlarını oluşturmaya muktedir insanların var olması dünyamız için büyük şanstır. 

Bu muazzam programın Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde gerçekleşebilmesinde olağan üstü katkı ve erdemleri bulunan alicenap sponsorların tümüne bu vesileyle minnet duygularımı ifade ediyorum. Macar, Türk ve yabancı destekçiler de, Avrupa’nın seçkin sanatçılarının ve uzmanlarının Festival süresince Ankara’da bulunmalarında önemli rol üstlendiler.  

Müsaadelerinizle tertipçiler ve sponsorlar adına da, Ankaralı tüm dostlarımızı yüksek kalitedeki bu kültür programına cesaretle yaklaşmaya, Çağdaş Sanatlar Kültür Merkezi’nde görülebilecek 3 sergimizi gezmeye, konserlere, çekimlere, sempozyuma katılmaya ve büyük bir Macar bestekâr, sanatçı ve halk müziği derleyecisi olan Béla Bartók’u tanımaya çağırıyorum.

Gábor Kiss

Macaristan Büyükelçisi

       

28.01.15 tarihinden itibaren ziyaretçi sayısı: [ziyaretci sayisi]
Hacettepe Üniversitesi Bartok Müzik Festival ve Sempozyumu